Aranysárkány fejléc kép
Az Irodalomtudományi Intézet 2014-ben indította el a Petőfi Irodalmi Múzeummal együttműködésben digitális filológiai projektjét, a DigiPhil (A magyar irodalomtudomány filológiai portálja) szolgáltatást. 2021 májusától a szolgáltatás az Intézet szakmai felügyeletével és intézményi keretei között működik tovább. Ezzel egy időben csatlakoztunk a Digitális Örökség Nemzeti Laboratóriumhoz, az együttműködés keretein belül vette kezdetét a projekt szakmai és technikai megújítása.  
A DigiPhil elsődleges feladata kritikai kiadások adatbázissá fejlesztése: informatizálása. Korábban nyomtatásban megjelent kiadások feldolgozásán túl eleve digitálisan létrejött (born digital) kiadások létrejöttét segítjük, virtuális kutatókörnyezet, névtér és bibliográfiai adatbázis segítségével.  
A konzorciumi együttműködés keretében új tevékenységi körrel bővül a szolgáltatás. A mesterséges intelligencia fejlődésének köszönhetően lehetőség nyílik kis mennyiségű tanítóanyag segítségével nagy mennyiségű kézirat automatikus felismertetésére és kereshetővé tételére. A kritikai kiadások, a publikált kéziratok és a bibliográfiai adatok a fent részletezett eljárásoknak köszönhetően egy egységes, a nemzetközi gyakorlatnak megfelelő, szemantikus web alapú hálózatba rendeződnek, amely Magyarországon egyedülálló.  
Tanulmányok, előadások  
Palkó Gábor, Digitális filológia: számítógép anyaszerepben, Filológiai közlöny 2015/2., 187-199.  
Palkó Gábor, Mit jelent a digitális filológia a szemantikus web korában? A DigiPhil projektről, Magyar Tudomány 2016.