Aranysárkány fejléc kép
 
Arany – Feldinger (Földényi) Frigyesnek
Nagy-Kőrös
Nagykőrös
, aug. 5. 1856.  
  Tisztelt uram!  
  Tegnap vettem becses sorait és már mára be kellett volna küldenem a költeményt. Sajnálattal kell megvallanom, hogy bizodalmas kérttöket nem teljesithetém.
n
Jegyzet
már mára be kellett volna küldenem a költeményt … kérttöket nem teljesithetém.
– Feldingerék nyilván
Vörösmarty
Vörösmarty Mihály
: 1841-ben
Liszt Ferenc
Liszt Ferenc
hez írt költeménye nyomán kértek ezúttal verset
AJ.
Arany János
-tól. Ekkor készültek
Liszt
Liszt Ferenc
: Esztergomi miséjének bemutatójára. Scitovszky János hercegprímás kérte fel a művészt, hogy az esztergomi bazilika felszentelésére írjon ünnepi misét. Festetich Leó gr., a kormány fizette besúgó azt hangoztatta, hogy a mű élvezhetetlen, előadhatatlan. Augusz Antalnak,
Liszt
Liszt Ferenc
hűséges barátjának köszönhető, hogy 1856. aug. 31-én bemutatták Esztergomban. (Lásd Zenei Lexikon. Szerk. Szabolcsi BenceTóth Aladár.
Bp.
Budapest
1965. II. k. 464. l.) –
AJ.
Arany János
válasza
Feldinger
Feldinger (Földényi) Frigyes
kérésére indokolt, elsősorban a személyes élmény hiánya miatt.
A benyomás, melyet önök oly elevenen érzenek, rám nézve ki ama közlelkesedés színhelyétől elszigetelve élek, ki
Liszt
Liszt Ferenc
et sohase láttam s nem hallottam, sokkal kisebb, mint hogy lyrai emotióba hozhasson, – a nélkül pedig csak valami becscsel biró darabot is létrehozni lehetetlen. Önök közt kellene élnem, részt vennem az előkészűletekben, vágyakat, reményeket kötnöm az óhajtott eseményhez, hogy valami jobbat adhassak alkalmi rhytmusoknál. Azonfelül beteges állapotom, mely miatt szinte egy év óta mit sem dolgozom, szárnyát szegi sánta pegasusomnak, mely szinte szégyelli magát az Ön által ráhalmozott bókok miatt.  
  Fogadja szíves üdvözlésemet!  
  tisztelője  
 
Arany János
Arany János
 
 

Megjegyzések:

A levél kézirata Voin. AJé.II. k. 407. l.-n a 270. sz. jegyzet szerint: „Magurányi Sándorné Nyirák Ilona ny. követségi irodaigazgató birtokában van, Bécsben.” – Az első közlő szerint: „özv. Nyirák Lajosné tulajdonában.” – A levél kézirata Varjas Bélától került az MTAK. Kézirattárába. Válasz Feldinger (Földényi) Frigyes kb. aug. 3-i elveszett levelére.